Cedynia

Cedynia to miasto w województwie zachodniopomorskim znane przede wszystkim z Bitwy pod Cedynią. Obronne osiedle kultury łużyckiej w Cedyni istniało już w VII wieku p.n.e., a Słowianie założyli swój gród w IX wieku. Mieszko pierwszy opanował gród i umocnił go jako warownię graniczna strzegąca brodu na Odrze. W 972 roku pod Cedynia rozegrała się zwycięska bitwa wojsk Mieszka I i Czcibora z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Na pamiątkę tej bitwy na Górze Czcibora ustawiono pomnik.

Co jeszcze warto zobaczyć w Cedyni? Mozna zacząć od stanowiska archeologicznego starej średniowiecznej osady istniejącej do XI wieku w formie zamkniętej , warownej, otoczonej wałem ziemnym. Kolejna atrakcja to odbudowane skrzydło zachodnie klasztoru cysterek, który istniał od połowy XIII wieku do końca XVI wieku. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja. Gotycki Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni zbudowany pod koniec XIII wieku to jeden z najstarszych zabytków miasta. Kościół zbudowano z kostki granitowej z wieżą ceglaną, która pochodzi z XIX wieku.

Ciekawa atrakcją w Cedyni jest wieża widokowa z 1895 roku. Z 14 metrowej wieży jest ciekawy widok na tzw. Żuławy Cedyńskie i dość duży obszar Niemiec. Jadąc na południe przejeżdżamy obok wrzosowisk cedyńskich, które są rezerwatem przyrody. Później mijamy wspomnianą Górę Czcibora, a za Osinowem Dolnym są miejsca związane z forsowaniem Odry i ogromny cmentarz wojenny w Siekierkach/Starych Łysogórkach.

Jeżeli będziemy w Cedyni, zajedźmy do Chojny, niedaleko jest kaplica templariuszy w Rurce i zamek Joannitów w Swobnicy.

Nawigacja

Wieża widokowa w Cedyni
Wieża widokowa w Cedyni
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni
pomnik na Górze Czcibora - Cedynia
Góra Czcibora – Cedynia
czołg pomnik w Starych Łysogórkach
Czołg-pomnik IS-2 w Starych Łysogórkach
cmentarz wojenny w Siekierkach
Cmentarz wojenny Siekierki