Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim powstał w XIV wieku, prace trwały przez całe drugie półwiecze (1350-1401). Przyczyną budowy zamku było przeniesienie siedziby biskupów warmińskich z Ornety do Lidzbarka.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek wybudowano na planie kwadratu o boku długości 48,5 metra. Dziedziniec otoczony jest dwupoziomowymi krużgankami, przypominającymi Wawel. Od strony południowej zlokalizowane jest podzamcze oddzielone do zamku suchą fosą i mostem. Niewielkie przedzamcze i młyn umieszczony jest od strony północnej, obok młyna był wjazd na teren zamku przez Bramę Młyńską, później równolegle do murów, na przedzamcze południowe i przez most na zamek. Zamek wybudowany jest w widłach Łyny i Symsarny i dodatkowo otoczony fosą.

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim - wnętrza
Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim – wnętrza

W 1673 roku przy skrzydle południowym zamku dobudowano pałac, który rozebrano w 1839-1840 roku. Na przedzamczu południowym budowle zmieniały się przez wieki, obecnie skrzydło wschodnie to pałac, skrzydło południowe i zachodnie zyskały obecny kształt XVIII wieku. Obecnie jest tam hotel.

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim - wnętrza
Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim – wnętrza

Większość zamkowych pomieszczeń udostępniona jest do zwiedzania, zamek jest oddziałem muzeum w Olsztynie. Wystawy stałe i czasowe.

Wyznacz trasę