Co warto zobaczyć w Sierpcu?
Sierpc
Ślady osadnictwa w okolicach Sierpca sięgają kilku tysięcy lat wstecz. W okresie cesarstwa rzymskiego w pobliżu Sierpca przebiegał „szlak bursztynowy”, a w okolicy znajdowano monety z tamtego okresu. Jest to dowód, że już wtedy prowadzono handel, chociaż zapewne w ograniczonym zakresie. Wiadomo , że w miejscu obecnego miasta w X wieku istniał gród, a w 1003 roku na miejscu pogańskiej świątyni zbudowano kościół farny pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji . Sierpc rozwijał się dzięki handlowi i rzemiosłu.
Nie wiadomo dokładnie kiedy Sierpc uzyskał prawa miejskie. W 1322 książę Wacław dokonał zamiany gruntów z biskupem płockim, który pozyskał wieś Sierpc wraz z przywilejem lokowania miasta na prawie średzkim oraz prawem do budowy zamku. Tę datę przyjmuje się jako datę powstania miasta. W 1356 roku po pożarze miasta król Kazimierz Wielki nadaje miastu prawa magdeburskie. W 1389 roku Władysław Jagiełło potwierdza przywileje dla Sierpca na prawie niemieckim. Sierpc rozwijał się gospodarczo, zwłaszcza w XVI wieku, ale zapaść nastąpiła w czasie potopu szwedzkiego. Ponowny rozwój miasta nastąpił ok. połowy XIX wieku pod zaborem rosyjskim, kiedy odnotowano wzrost ludność żydowskiej i rosyjskiej.
Zabytki w Sierpcu
Kościół parafialny św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu – pierwszy kościół wg tradycji zbudowano w 1003 roku. Obecny kościół pochodzi z XV wieku, kilkakrotnie przebudowywany. W obecnej postaci jest to kościół gotycki, ale z elementami renesansowymi i barokowymi.
Kościół Ducha Świętego w Sierpcu zbudowany w XV wieku jako szpitalna kaplica, obecnie rzadkość w skali kraju. Kościół budowano jako gotycki, po pożarze w XVII wieku odbudowany jako barokowy. Ostatnia przebudowa w XX wieku.
Zespół klasztorny na wzgórzu zwanym dawniej Loret: gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVI w., wewnątrz gotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV w. w neoromańskim ołtarzu głównym, barokowy klasztor benedyktynek z pocz. XVIII w., barokowa dzwonnica murowana z końca XVIII w. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sierpcu zbudowano na początku XVI wieku w miejscu spalonej drewnianej budowli z końca XV wieku zbudowanej w miejscu objawienia. W XVII wieku ówczesna właścicielka połowy Sierpca sprowadziła benedyktynki i zbudowała dla nich klasztor obok kościoła.
Kościół św. Stanisława Kostki w Sierpcu zbudowany w 1913 roku dla miejscowych protestantów, obecnie przebudowany po konsekrowaniu w 1981 roku na kościół katolicki, potoczna nazwa: kościół szkolny.
Murowane z cegieł jatki miejskie z przełomu XIX i XX wieku. Sprzedawano w nich mięso, również koszerne dla społeczności żydowskiej oraz pieczywo. W części była to po prostu hala targowa.
Drewniane budynki w najstarszej części miasta, świadectwo historii, które może niedługo zniknąć. Tym bardziej warto pospacerować po Sierpcu, bo być może niektórych budynków niedługo już nie będzie.
Skansen Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, który zasługuje na osobne omówienie.