Co warto zwiedzić w Legnicy?

Mała Moskwa, miasto dwóch ratuszy, kraina miedzi – możemy przywołać przynajmniej kilka określeń, które charakteryzują Legnicę. Każde z nich w pewien sposób oddaje ducha miasta – miejscowości, która zwłaszcza w ostatnich kilku latach zdecydowanie wypiękniała. Jest idealnym kierunkiem dla osób, które chcą odkrywać ciekawe regiony Polski i nastawiają się raczej na zwiedzanie, ale także tych, którzy planują po prostu naładować swoje akumulatory podczas wędrówek. Sprawdzamy, jakie atrakcje turystyczne mogą przyciągnąć cię do Legnicy i jak zaplanować swój pobyt w tej miejscowości.

1. Legnica – historia i współczesność

2. Jedno miasto – dwa ratusze

3. Muzeum, Zamek, kościół – pomysły na zwiedzanie

Jeśli pochodzisz z innych części Polski i planujesz pobyt w tej części województwa dolnośląskiego, z pewnością będzie interesował cię hotel w Legnicy oraz dostępność parkingów. Na szczęście miasto rozwinęło się już w kierunku turystycznym, dlatego nie będziesz mieć problemu z bazą noclegową.

Legnica – historia i współczesność

Legnicę na chwilę obecną zamieszkuje prawie 100 tysięcy mieszkańców, co oznacza, że – po Wrocławiu i Wałbrzychu – to największe miasteczko województwa. Historia tego ośrodka rozpoczyna się w okolicach VIII wieku, a przynajmniej na ten moment datuje się znalezione w okolicy ślady osadnictwa. W XIII wieku Legnica zaczęła zyskiwać na znaczeniu, stanowiąc ważny przystanek na trasie pomiędzy Kijowem a terenami niemieckimi i stawiając na dynamiczny rozwój handlu i rzemiosła.

Legnica czasami nazywana jest Małą Moskwą, gdyż to właśnie na tym terenie stacjonowały wojska radzieckie. Obecność Armii Czerwonej w latach 40. XX wieku odbiła się zresztą na wyglądzie miasta, gdyż wiązała się z wyburzeniem znacznej części zabytkowej zabudowy i wybudowaniem nowej architektury na terenie zniszczonych budowli. Na szczęście nadal znajdziemy tu kilka ciekawych punktów.

Jedno miasto – dwa ratusze

Ciekawostką, o której warto wspomnieć przy okazji omawiania atrakcji Legnicy, jest fakt, że w mieście tym znajdziemy nie jeden, a dwa ratusze. Stary Ratusz, wybudowany w XVIII wieku i usytuowany na historycznej osi głównej miasta, prezentuje się jak barokowy pałac i znakomicie wpisuje się w śródrynkową zabudowy, na którą składają się między innymi urokliwe Kamieniczki Śledziowe. Obecnie Stary Ratusz łączy się z budynkiem teatru im. Heleny Modrzejewskiej i jest siedzibą jego administracji.

Z kolei Nowy Ratusz, aktualna siedziba władz samorządowych, powstał w XX wieku i znajduje się niedaleko Rynku, po południowej stronie legnickiej katedry. Jego czterokondygnacyjna struktura, nakryta dwuspadowym dachem, reprezentuje styl neorenesansowy z elementami baroku. Elewacje od strony pl. Słowiańskiego, ul. św. Piotra i ul. Witelona wyróżniają się bogatą dekoracją i architektonicznymi detalami.

Muzeum, Zamek, kościół – pomysły na zwiedzanie

Spacer po legnickim Rynku i starej części miasta jest niezwykle przyjemny, z obfitością baszt i innych interesujących budowli. Szczególnie urokliwe są śledziówki, czyli kramy śledziowe z podcieniami przyklejone do Starego Ratusza na Rynku. Miłośnicy historii koniecznie powinni odwiedzić piękny barokowy kościół św. Jana, w którym znajduje się Mauzoleum Piastów z sarkofagami. Tuż obok kościoła znajduje się Fontanna Neptuna, Studnia Zakochanych czy Pomnik Julka. Nieopodal, przy ulicy Świętego Jana, zlokalizowano Muzeum Miedzi.

Jedną z ciekawszych atrakcji Legnicy jest Zamek Piastowski, który niegdyś był jedną z głównych siedzib władz Śląska. Podczas zwiedzania do obejrzenia jest pawilon z reliktami kaplicy romańskiej, taras widokowy na wieży św. Piotra, brama zamkowa, wieża św. Jadwigi z Zieloną Komnatą.