Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie

Pałac w Rogalinie zbudował Kazimierz Raczyński w latach 1770-1776, lokalizując późnobarokowy Pałac (z klasycystyczną elewacją) między rozległym dziedzińcem a ogrodem francuskim. Ten układ można oglądać do dzisiaj, ale już w zmienionej formie, ponieważ założenie pałacowe powiększyło się o park krajobrazowy, oraz kościół kaplicę pod wezwaniem św. Marcelina (wzorowana na rzymskiej świątynie we francuskim Nimes) oraz budynek galerii malarstwa. W XIX wieku sala balowa została przebudowana na zbrojownię w stylu neogotyckim, natomiast jadalnia została przebudowana na bibliotekę. Dziedziniec w obecnej formie, czyli duży gazon i aleje kasztanowe powstał w połowie XIX wieku.

Kolekcja malarstwa w osobnym budynku została udostępniona publicznie, była uznawana za jeden z lepszych zbiorów malarstwa przełomy XIX i XX wieku.

Za ogrodem francuskim znajduje się część parku w stylu angielskim ze słynnymi Dębami Rogalińskimi (Lech, Czech, Rus i nieco dalej Edward). Starych i dużych dębów jest tam zresztą dużo więcej.

Obecnie w Pałacu ma siedzibę Muzeum Pałac w Rogalinie – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, udostępniony do zwiedzania.

Warto także odwiedzić zamek w Kórniku, położony niedaleko.

Wyznacz trasę

Pałac w Rogalinie - widok od strony ogrodu francuskiego

Pałac w Rogalinie - widok od strony gazoni i aleji kasztanowych

Wnętrza Pałacu w Rogalinie

Biblioteka w Pałacu w Rogalinie

Rogalińskie dęby

Powrót