Rodzinne atrakcje w Raciborzu: gdzie wybrać się z dziećmi?

Tajemnicze lochy, wysokie wieże, sekretne przejścia… To nie opis zamku z bajki, tylko prawdziwe miejsca, które można zobaczyć i zwiedzić w Raciborzu. Miasto to kryje wiele niezwykłych atrakcji, do których zapraszają rodziców z dziećmi. Gdzie warto się wybrać w pierwszej kolejności? Jakie miejsca szczególnie spodobają się najmłodszym? Przedstawiamy przewodnik po najciekawszych atrakcjach Raciborza, przygotowany specjalnie z myślą o rodzinach. Więc rezerwujcie Flights to Poland i udajcie się do tego magicznego miasta!

Zaczniemy od…

Zamek Piastowski – średniowieczna warownia z tajemnicami

Jedną z największych atrakcji Raciborza jest z pewnością Zamek Piastowski. To średniowieczna warownia z ponad 700-letnią historią. Zamek był niegdyś siedzibą książąt piastowskich. Dziś pełni funkcje muzealne i wystawiennicze. Można w nim zwiedzić wystawy historyczne, etnograficzne i artystyczne.

Najmłodsi goście z pewnością będą zachwyceni możliwością wejścia na zamkową wieżę. Rozpościera się z niej malowniczy widok na miasto i okolicę. Dodatkową atrakcją jest zaglądanie do lochów i ciemnych zakamarków. Kto wie, może uda się odkryć jakąś tajemnicę lub skarb? 

Zamek jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17. Bilety normalne kosztują 10 zł, ulgowe 5 zł. W niedzielę wstęp jest bezpłatny.

Mury obronne – spacer śladami rycerzy

Kolejnym interesującym zabytkiem, który warto zobaczyć podczas rodzinnej wycieczki do Raciborza są mury obronne z Basztą Więzienną. Pozostałości fortyfikacji z XIII i XIV wieku otaczają stare miasto. Można podziwiać je spacerując deptakiem prowadzącym wzdłuż murów.

Wyobraźcie sobie, że jesteście rycerzami strzegącymi dostępu do grodu! Z wysokości murów rozpościera się malowniczy widok na park i bulwary nad Odrą. W Baszcie Więziennej zobaczycie natomiast dawną celę, w której przetrzymywano więźniów. Mury obronne na pewno spodobają się miłośnikom historii i średniowiecza.

Mury są ogólnodostępne i można je zwiedzać bez biletu przez cały rok. Baszta Więzienna jest otwarta codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10-18. Bilet normalny kosztuje 5 zł.

Kościoły pełne historii i tajemnic

Warto również zajrzeć do dwóch najstarszych kościołów w mieście. Pierwszy z nich to bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku. Można w niej podziwiać cenne przedmioty sakralne i zabytkowy wystrój wnętrza. Drugi to gotycki kościół św. Jakuba z XIV stulecia, który kryje w sobie tajemnice dawnych dziejów Raciborza.

Kościoły są ogólnodostępne i można je zwiedzać codziennie. Msze święte odbywają się o różnych porach dnia, warto więc wcześniej sprawdzić godziny nabożeństw.

Bulwary nad Odrą – spacer wśród zieleni

Na rodzinny spacer po Raciborzu idealnie nadają się Bulwary nad rzeką Odrą. To malownicza promenada wśród zieleni, wzdłuż której biegną alejki spacerowe i ścieżki rowerowe. Można podziwiać widoki na rzekę albo usiąść na ławce i odpocząć przy fontannie.

Dla dzieci dodatkową atrakcją będzie obserwowanie statków lub kaczek pływających po rzece. W sezonie letnim można wypożyczyć łódkę lub rower wodny. Zimą natomiast, gdy Odra zamarznie, urządza się lodowisko.

Zgadzacie się, że wymienione wyżej opcje są bardziej interesujące dla dorosłych niż dla dzieci. Dlatego teraz porozmawiamy o czysto dziecięcych rozrywkach w Raciborzu!

Muzeum w Raciborzu – podróż w czasie

Muzeum w Raciborzu to kolejna atrakcja, która zainteresuje zarówno dorosłych jak i dzieci. Placówka gromadzi eksponaty z dziedziny historii, etnografii i archeologii regionu. W stałych galeriach zobaczymy militaria, stroje ludowe czy rekonstrukcje wnętrz mieszczańskich.

Najmłodsi zwiedzający na pewno będą zafascynowani oglądaniem starych monet, ceramiki lub narzędzi kamiennych. Być może poczują się jak prawdziwi odkrywcy podczas podróży w czasie? Muzeum to okazja do poznania historii i tradycji Ziemi Raciborskiej.

Muzeum jest czynne codziennie oprócz poniedziałków i sobót w godzinach 10-16. Bilet normalny kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł. W niedzielę wstęp jest bezpłatny.

Amerykański Park Rozrywki – przygoda na Dzikim Zachodzie

Kolejną atrakcją wartą uwagi jest położony nieopodal Raciborza Amerykański Park Rozrywki Twinpigs w miejscowości Żory. To idealne miejsce na rodzinną przygodę w klimacie Dzikiego Zachodu. Na dzieci czeka miasteczko westernowe z interaktywnymi pokazami.

W parku znajduje się strzelnica, sala kinowa 5D oraz repliki budynków z epoki podboju Dzikiego Zachodu. Można poczuć się jak pionier osadzający nowe tereny, poszukiwacz złota czy kowboj. Atmosfera gwarantuje doskonałą zabawę!

Park jest czynny codziennie w godzinach 10-18. Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł. W cenie oprócz wejścia dodatkowe atrakcje wewnątrz parku.

Arboretum Bramy Morawskiej – poznajemy świat roślin

Na koniec proponuję wybrać się z dziećmi do położonego niedaleko Raciborza Arboretum Bramy Morawskiej. To wyjątkowe miejsce, gdzie na powierzchni 22 hektarów rośnie ponad 3000 gatunków drzew, krzewów i roślin z różnych stron świata. Oprócz podziwiania przyrody można pospacerować wyznaczonymi ścieżkami edukacji.

Szczególnie warte uwagi są okazy stare drzewa, bogactwo kwiatów wiosną oraz zbiór roślin chronionych i rzadkich. To doskonałe miejsce, aby zaciekawić dzieci przyrodą. Po spacerze dostępna jest kawiarnia.

Arboretum jest czynne przez cały rok od świtu do zmierzchu. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

* * *

Jak widać, Racibórz ma bardzo wiele do zaoferowania rodzinom szukającym ciekawych miejsc i atrakcji do zwiedzania z dziećmi. Zarówno zabytki, parki, muzeum jak i pobliskie obiekty takie jak Amerykański Park Rozrywki czy Arboretum Bramy Morawskiej gwarantują świetną zabawę i naukę poprzez zabawę.

Podczas planowania wycieczki warto wcześniej sprawdzić dni i godziny otwarcia poszczególnych miejsc oraz ceny biletów. Część obiektów jest dostępna bezpłatnie lub oferuje darmowe wejścia dla dzieci.

Mając kilka dni, można zaplanować intensywne zwiedzanie najciekawszych miejsc. Przy krótszym pobycie proponujemy wybrać 2-3 atrakcje, które najbardziej Was interesują i skupić się na nich, aby uniknąć pośpiechu.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik zachęci Was do odwiedzenia Raciborza i że każdy znajdzie coś dla siebie!