Wulkany w Polsce – co warto o nich wiedzieć?
Mimo świetnej znajomości naszego kraju, niewiele osób wciąż wie, że wulkany w Polsce naprawdę istnieją. Chociaż nie są niebezpieczne, stanowią ciekawy element wielu dobrze znanych nam krajobrazów. Co warto wiedzieć na temat polskich wulkanów? Czy na pewno nie stanowią zagrożenia? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Wulkany na terenie Polski – co warto wiedzieć na ich temat?
Jak można się domyślić, w Polsce nie występują aktywne wulkany, jednak co ciekawe, ślady ich działalności można odnaleźć w niektórych regionach kraju. Najbardziej znane polskie wulkany to np. wzgórza w okolicach Złotego Stoku i Skałki na Dolnym Śląsku – są one pozostałościami po wybuchach wulkanicznych, które miały miejsce około 300 tysięcy lat temu. Wznoszące się na wysokość kilkudziesięciu metrów wzgórza, składające się głównie z tufów wulkanicznych, przyciągają turystów swoim niezwykłym wyglądem i zapierającymi dech w piersiach widokami. Na terenie kompleksu Złotego Stoku znajduje się również jedyna jaskinia w Polsce powstała na skutek działalności wulkanicznej, zwanej Jaskinią Niedźwiedzia.
Pomimo braku aktywnych wulkanów, Polska posiada bogate złoża lawy bazaltowej, która jest tworzywem skalnym charakterystycznym dla obszarów wulkanicznych. Największe złoża bazaltu znajdują się na terenie Gór Świętokrzyskich, gdzie wydobywano go już od czasów prehistorycznych. Bazalt jest szeroko wykorzystywany jako budulec i surowiec do produkcji nawierzchni dróg. Warto również wspomnieć o tzw. „wulkanach gazu ziemnego” na terenie naszego kraju. Są to naturalne wypływy gazu, które powstają w wyniku procesów geologicznych. Najbardziej znanym przykładem jest „Bańska Niżna” w Bieszczadach, gdzie można obserwować wypływający z ziemi gaz ziemny, tworzący charakterystyczne bąbelki na dnie małego jeziora.
Wulkany w Polsce – gdzie je znaleźć?
Najbardziej znanym miejscem, gdzie znajdują się wulkany w polsce jest góra, która znajduje się niedaleko Wrocławia. Góra ta, zwana również Ślężą, stanowi pozostałość stratowulkanu, który powstał około 60 milionów lat temu. Innym miejscem, gdzie można znaleźć ślady wulkanizmu, jest Kotlina Jeleniogórska na Dolnym Śląsku. To unikalne miejsce w Polsce, gdzie występuje wiele skał wulkanicznych i tzw. stożków lawowych. Skały te pochodzą z okresu trzeciorzędu i są dowodem na to, że obszar ten kiedyś był aktywny wulkanicznie.
W okolicach Kaczawy, również na Dolnym Śląsku, znajduje się Rezerwat Geologiczny Kaczawskie Wzgórza, który jest jednym z najciekawszych miejsc dla miłośników geologii. W rezerwacie można podziwiać formacje skalne powstałe wskutek procesów wulkanicznych. Innym miejscem godnym uwagi jest Pogórze Kaczawskie. Na Pogórzu Kaczawskim znajduje się natomiast Park Krajobrazowy „Chełmy”, w rejonie którego można zobaczyć zjawiska geologiczne związane z dawną aktywnością wulkaniczną, takie jak lawowe potoki i stożki.
Czy wygasłe wulkany w Polsce są niebezpieczne?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wygasłych wulkanów należy się bać? Przede wszystkim należy wiedzieć, że góry wulkaniczne, które przestały ujawniać jakąkolwiek aktywność wulkaniczną, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Po pierwsze, brak aktywności wulkanicznej oznacza brak erupcji, które są głównym czynnikiem niebezpieczeństwa związanym z wulkanami. Erupcje wulkanów aktywnych mogą prowadzić do wybuchów piroklastycznych, strumieni lawy oraz emisji toksycznych gazów. Wygasłe wulkany nie mają zdolności do takich erupcji, ponieważ ich kanały magmowe zastygły lub zostały zablokowane. Po drugie, wygasłe wulkany często przekształcają się w malownicze krajobrazy i stanowią atrakcje turystyczne, które z pewnością warto odwiedzić. Ich przemienienie w czasie na góry lub wzgórza może być wynikiem erozji i działalności atmosferycznej. Te uformowane przez naturę struktury często mają unikalną florę i faunę oraz oferują piękne widoki dla odwiedzających.