Zamek w Świebodzinie
Świebodzin dość długo należał do Wielkopolski, ale źródła pisane z 1302 roku wspominają o nim jako o mieście w księstwie głogowskim. Przejściowo w latach 1327-1329 miasto należało do króla Władysława Łokietka. Od 1329 roku Świebodzin jest w granicach księstwa głogowskiego, które jest czeskim lennem i zaczyna być kojarzone ze Śląskiem. W latach 1435-1467 Świebodzin oddano w zastaw Joannitom z Łagowa.
Zamek w Świebodzinie zbudowano prawdopodobnie na początku XIV wieku, po 1360 roku był to już zamek książęcy. Joannici z komandorii w Łagowie rozbudowali zamek, podnosząc jego walory obronne. W późniejszych latach zamek zmieniał właścicieli, którzy rozbudowali założenie o nowe skrzydła, w latach 1699-1790 właścicielem zamku były cysterki z Trzebnicy. Później znów zmieniał właścicieli, pod koniec XIX wieku przekazany boromeuszkom, które prowadziły szpital do II wojny światowej.
Obecnie pozostałości zamku są w kompleksie Lubuskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Ortopedycznego, wyłączone z użytkowania i niszczeją. Remont rozpoczęty w 1984 roku został przerwany w 1989. Na elewacji dobrze zachowane zdobienia z wmurowanych kul armatnich w formie krzyża lotaryńskiego i monogramu w postaci litery „K” z koroną.
Świebodzin warto odwiedzić dla starego miasta z ratuszem z XVI wieku w centrum rynku. Ciekawostką jest ławeczka Niemena i pomnik Sukiennika Świebodzińskiego (tradycje sukiennicze od średniowiecza – sukiennik w średniowieczu to poważany fach). Warto zobaczyć w Świebodzinie fragmenty murów obronnych, baszta z XIV wieku, wieża Bismarcka, późnogotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła z XV wieku i wiele zabytkowych budynków. Nie wolno zapomnieć o atrakcji jaka jest Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.