Cykl Świat Dysku – magiczne połączenie fantastyki i humoru

Naprawdę nadal sądzisz, że Ziemia jest kulą? No cóż, w świecie stworzonym i opisanym przez Terry’ego Pratchetta, świat jest dyskiem. A dokładniej dyskiem podtrzymywanym przez cztery słonie, które stoją na grzbiecie ogromnego żółwia, podróżującego przez przestrzeń kosmiczną. Bardzo nam przykro, że musieliśmy wyprowadzić Cię z błędu.

Cykl Świat Dysku to jedna z najbardziej znanych serii fantasy na całym świecie. Liczy kilkadziesiąt tomów, dzieli się na kilka mniejszych serii i od lat 80 zjednuje sobie coraz nowszych fanów. Dlaczego warto udać się w tę czytelniczą podróż i jak się w tym wszystkim połapać? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto czytać Świat Dysku?

Seria Świat Dysku łączy w sobie elementy fantasy oraz satyry na naszą rzeczywistość. Poszczególne książki z serii nie tylko parodiują cały gatunek literacki, jakim jest fantastyka, ale również poruszają uniwersalne i ważne tematy społeczne, takie jak władza, religia czy równość wobec systemu. Dlatego lektura Świata Dysku może z jednej strony bawić i stanowić świetną rozrywkę, z drugiej strony prowokuje do myślenia, zastanowienia się nad światem, w którym żyjemy i mechanizmami, w które jesteśmy uwikłani jako ludzie.

Akcja książek dzieje się we wspomnianym już świecie dysku, zwykle w mieście Ankh-Morpork – stolicy plugastwa, brudu i wszystkiego co złe. W świecie tym występują pierwiastki, których nie znamy w naszej rzeczywistości, a dodatkowo występuje w nim magia, która w miejscach o silnym polu magicznym może wywoływać dziwne i nieprzewidziane efekty. Fizyka Świata Dysku ma niewiele wspólnego z prawami, które obowiązują w naszym świecie, dlatego zgłębianie tego, jak działa tamtejsza rzeczywistość może być naprawdę interesujące!

Mieszkańcy Świata Dysku są bardzo różnorodni. Należą do nich między innymi: magicy Niewidocznego Uniwersytetu, słynący z wysokich umiejętności oraz uwielbienia do popołudniowej herbatki, trolle, które spełniają się w karierze policjantów i ochroniarzy czy nieumarli, których kulturę i zwyczaje czasem trudno jest zrozumieć reszcie bohaterów.

Cykl Świata Dysku nieodmiennie inspiruje innych twórców. Na jego podstawie powstało wiele adaptacji i reinterpretacji, takich jak filmy, seriale, gry RPG, komputerowe oraz planszowe.

Książki z serii – w jakiej kolejności je czytać?

Kolejność czytania książek z serii Świat Dysku nie jest prosta do ustalenia. W końcu książek jest tak wiele, a dodatkowo sam cykl dzieli się jeszcze na mniejsze serie. Jak się w tym wszystkim połapać?

Teoretycznie możesz zacząć czytać Świat Dysku od jakiejkolwiek książki i zrozumienie jej nie będzie problemem. Jednak jeśli zależy Ci na kolejności i dokładnym poznaniu bohaterów oraz rzeczywistości, w której żyją, istnieją dwie szkoły:

  • pierwsza z nich mówi, że najlepiej czytać książki ze Świata Dysku w kolejności ich wydawania – w ten sposób będziesz mógł doświadczać zapoznawania się z tym uniwersum po kolei, stopniowo, tak, jak powstawało. Wtedy powinieneś zacząć czytanie od książki Kolor magii, a skończyć na Pasterskiej koronie, wydanej w 2016 roku;
  • inni twierdzą, że najlepiej czytać książki Pratchetta według poszczególnych serii w obrębie cyklu. Wtedy Twoja lektura będzie bardziej tematyczna, skupiona na konkretnych postaciach, co może być bardzo dobrym sposobem na odkrywanie tego świata. Świat Dysku ze względu na serie można podzielić na: 
  • cykl o Rincewindzie,
  • cykl o czarownicach z Lancre,
  • cykl o Straży Miejskiej,
  • cykl o Śmierci,
  • cykl o Moiście von Lipwigu,
  • cykl o Tiffany Obolałej.

Niezależnie od tego, który sposób czytania wybierzesz, książki ze Świata Dysku gwarantują świetną rozrywkę i niesamowitą przygodę!