Czym jest kryptowaluta? Jak działają kryptowaluty?

Coraz więcej firm i instytucji finansowych kupuje kryptowaluty z uwagi na ich rosnący wpływ na całym świecie. Sprawdźmy, czym jest bitcoin i altcoiny. Dlaczego będą miały znaczenie w najbliższej przyszłości?

Od kilku lat obserwujemy znaczny wzrost wykorzystania kryptowalut. Czym są te cyfrowe monety i jak działają?

Kryptowaluty są uważane za przyszłość świata finansów. Niektórzy twierdzą, że te aktywa mają nieograniczony potencjał i zastosowania. Inni podchodzą sceptycznie do tej opinii.

Coraz więcej firm i instytucji finansowych kupuje kryptowaluty z uwagi na ich rosnący wpływ na całym świecie.

Sprawdźmy, czym jest bitcoin i altcoiny. Dlaczego będą miały znaczenie w najbliższej przyszłości?

Kriptomat - giełda krtptowalut

Kryptowaluty

co to jest kryptowaluty? Kryptowaluty są jak każda inna waluta. Można za ich pomocą kupować towary i usługi lub handlować nimi. Czym więc różnią się od tradycyjnych papierowych walut, które mamy w portfelach? Pieniądze są całkowicie wirtualne, nie mają fizycznej postaci.

Kryptowaluty można kupić od brokerów lub wygenerować w procesie online zwanym „wydobywaniem”. Inwestorzy wykorzystują je do dokonywania płatności lub przechowują (całkowicie anonimowo).

Chociaż są one przedstawiane jako monety podobne do żetonów kasynowych, fizyczna moneta jest bezwartościowa.

Na początku 2021 r. w obiegu znajdowało się ponad 4000 kryptowalut. Cały czas uruchamiane są kolejne.

Bitcoin, o którym na pewno słyszałeś, jest najbardziej rozpoznawalną cyfrową monetą. Biorąc pod uwagę jego sukces, bitcoin stał się miarą dla wszystkich innych altcoinów lub „alternatywnych monet”, które pojawiły się po nim.

Jak działają?

Każda moneta jest w zasadzie plikiem komputerowym przechowywanym w cyfrowym „portfelu” i dostępnym za pośrednictwem aplikacji na smartfony lub urządzeń z dostępem do Internetu. Pliki te można przenosić (w całości lub w części) z osoby na osobę za pośrednictwem łańcucha bloków.

Chociaż nie wszystkie działają w ten sam sposób, większość kryptowalut wykorzystuje technologię blockchain do przeprowadzania bezpiecznych transakcji.

Blockchain to podstawowa technologia kryptograficzna, która sprawia, że transfer monet jest bezpieczny. Każdy pojedynczy transfer jest rejestrowany w wirtualnej księdze publicznej, która w efekcie dodaje bloki do łańcucha (stąd termin „blockchain”). Każdy blok jest zapisem transakcji, a z każdym dodanym blokiem trudniej jest podrobić monety, kopiując je lub przesyłając monety, które nie należą do ciebie.

Kryptowaluty można kupić za tradycyjne pieniądze, tj. środki płatnicze emitowane przez banki. 

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Im więcej publicznie zarejestrowanych transakcji lub bloków jest dodawanych do łańcucha bloków, tym bezpieczniejszy jest system. Nie oznacza to jednak, że kryptowaluty nie są podatne na cyberataki, oszustwa, kradzieże lub pranie pieniędzy.

Odnotowano na przykład fałszywe premiery monet lub Initial Coin Offerings (ICO).

Możliwe jest również zgubienie portfela lub usunięcie bitcoinów, a tym samym ich utrata na zawsze.

Kryptowaluty mogą być niestabilne ze względu na handel spekulacyjny, podobnie jak w przypadku handlu każdym towarem. Inwestowanie w nie może wiązać się z ryzykiem.

Czy kryptowaluty są powszechnie używane?

Podobnie jak złoto czy diamenty, kryptowaluty są po prostu kolejnym towarem, którym można handlować. Wiele osób korzystających z kryptowalut woli je od tradycyjnych walut, ponieważ nie są one kontrolowane ani regulowane przez rządy lub banki, a transakcje są anonimowe.

Podczas gdy niektóre kraje, takie jak Macedonia Północna i Algieria, zakazały używania bitcoina, inne są bardziej otwarte. 

Kryptowaluty nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane przez firmy i sklepy. Jednak stale rosnąca lista firm pokazuje akceptację kryptowaluty jako legalnego środka płatniczego.

Niektóre firmy, takie jak Google i Amazon, planują wyemitować własne kryptowaluty do transakcji obejmujących towary i usługi specjalnie przez nie dostarczane.

Wady korzystania z kryptowalut

Podczas gdy korzyści płynące z kryptowalut są szeroko reklamowane, istnieje element ryzyka, jak w przypadku każdego zbywalnego towaru.

Istnieje blisko 2000 „martwych monet”. To kryptowaluty, które zawiodły, nie działają lub były oszustwami.

Analitycy uważają, że wiele z cyfrowych monet, które są obecnie używane, może z czasem upaść. Dlaczego? Powody są różne, od złego projektu po nieprzemyślane modele biznesowe dotyczące tego, do czego kryptowaluty miały być wykorzystywane.

Często występują również kwestie zaufania, które wpływają na ich stabilność rynkową. Monety mają większe szanse na odniesienie sukcesu, jeśli istnieje wyraźne zastosowanie i silne zaufanie do technologii blockchain, na której się opierają.

Niektórzy krytykują kryptowaluty za to, że są nieekologiczne. Gwałtowny wzrost ich wykorzystania (zwłaszcza bitcoina) oznaczał rosnące zapotrzebowanie na sprzęt komputerowy potrzebny do uruchomienia technologii, która je podtrzymuje.

Proces wydobywania (odblokowywania monet z nagrodami poprzez sprawdzanie bloków za pomocą losowo generowanych liczb) również pobudził wykorzystanie energochłonnych superkomputerów do wykonywania ciężkich zadań matematycznych.