GPS na jachcie – jak wybrać i jak z niego korzystać?

Rejs bez urządzenia GPS jest jak jazda autem bez znajomości zasad ruchu drogowego – w teorii się da, ale nikt tego nie zaleca. Dlatego na jachcie czarterowym, a tym bardziej swoim odbiornik GPS jest po prostu niezbędny. Na rynku jest mnóstwo urządzeń nawigujących, dlatego wybór może nie być łatwy. Dlatego zamieszczamy kilka najważniejszych rad, które pomogą Ci wybrać i korzystać z GPS na jachcie!

Ustal swoje potrzeby dla odbiorników GPS

Podstawowe i zaawansowane funkcje to:

  • aktualna pozycja;
  • obrany kurs;
  • śledzenie przebytej trasy;
  • zaznaczanie punktów na mapie;
  • dane o głębokości wody;
  • aktualna i prognozowana pogoda;
  • termowizja;
  • dane o pracy silników.

Nie każdy potrzebuje wszystkich ww. opcji podczas rejsu. Dlatego odbiorniki GPS są oferowane w wariantach podstawowych i zaawansowanych. Kluczem jest odpowiedź na pytanie, czy jesteś w stanie wykorzystać wyświetlane informacje podczas rejsu.

Odbiornik GPS na jachcie

Urządzenie przenośne GPS czy chartplotter?

Różnica między tymi urządzeniami jest znacząca i wynika nie tylko z ich mobilności. Chartplottery to montowane na stałe zaawansowane ekrany z wbudowanym GPS. W jachtach czarterowych umieszcza się je w kokpicie, co sprzyja łatwemu nawigowaniu. Dzięki temu sternik nie musi schodzić pod pokład, by dokładnie prześledzić dane nawigacyjne. Urządzenia typu ploter na jacht są zaawansowane technologicznie, dlatego nie każdy wykorzysta ich funkcje w trakcie rejsu.

Z drugiej strony masz niewielkie odbiorniki GPS w wariancie mobilnym. Ich ekran może mieć przekątną od 2,5 cala, co może nieco ograniczać dostęp do wyświetlanych informacji. Poza tym, na tak małym urządzeniu nie mieści się ich wiele, więc często prezentują tylko podstawowe dane. Dla niewielkich jachtów czarterowych to wystarczające rozwiązanie. Poza tym mobilne GPSy mogą przydać się w aucie czy podczas wycieczek pieszych.

Ilość satelitów, jakość wyświetlacza i regularne aktualizacje

Jeśli chcesz sięgnąć po odbiorniki GPS, uwzględnij też dodatkowe funkcje takich urządzeń. Pierwsza z nich to ilość dostępnych satelitów, z którymi się łączą. Najczęściej ich liczba nie przekracza 12 co zapewnia niezwykle dokładne dane o aktualnej pozycji jachtu. Dla zapewnienia dokładnej lokalizacji, sprzęt GPS powinien łączyć się z co najmniej 3 satelitami. Informacja o ich liczbie podawana jest przez producenta.

Kolejna kwestia to jakość wyświetlacza. O ile w pochmurne dni nie ma z tym większego problemu, to jednak słoneczna pogoda może utrudniać odczytywanie danych. Chartplottery mogą mieć monochromatyczny lub kolorowy ekran. Dla najwyższej jakości wybierz sprzęt z trybem czytelności w słoneczne dni.

Ostatnia rzecz to aktualizacje map. Może je wykonywać przez wbudowane Wi-Fi, o ile urządzenie zostało w nie wyposażone. Jeśli nie, konieczne będzie podłączenie go do komputera przez kabel USB. Uwzględnij też cenę map i aktualizacji do swojego urządzenia. Jeśli nie zależy Ci na odkrywaniu nowych rejonów, aktualizacje nie są tak ważne.

Jak używać sprzętu GPS i chartplottera?

Zakup to nie wszystko – musisz wiedzieć, jak wykorzystać swoje urządzenie. Dlatego dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Jeśli GPS jest już zainstalowany na pokładzie, przed wyruszeniem w rejs daj sobie chwilę na zapoznanie się z nim. Wybierz odpowiedni tryb podróży, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy.

Przed wyruszeniem w rejs pamiętaj też o zapewnieniu dodatkowego zasilania. Odbiorniki GPS w wariancie przenośnym są ładowane przez złącze USB np. przy pomocy powerbanków. Dlatego zabierz ze sobą taki sprzęt, by w trakcie rejsu nie zabrakło Ci ważnych informacji. Chartplottery są ładowane ze źródeł prądu instalowanych na jachcie, więc wystarczy podłączenie odpowiednim przewodem, by zapewnić ładowanie. Pamiętaj też, że im więcej zaawansowanych funkcji wykorzystujesz podczas rejsu, tym większe zapotrzebowanie na prąd ma Twój system nawigujący.

GPS na jachcie – wnioski

Czarterowanie jachtów nie wymaga od Ciebie zakupu zaawansowanego urządzenia. Jeśli planujesz rejs raz lub kilka razy w roku i nie oddalasz się zbyt daleko od brzegu, sięgnij po podstawowy model. Jeśli jednak szukasz urządzenia do eksploracji nieznanych regionów, masz swój jacht i chcesz dodatkowo spoglądać na dno morskie, po prostu musisz wybrać sprzęt z górnej półki.