Poradnik początkującego żeglarza – co warto zabrać na pierwszy rejs?

Rejs jachtem po morzu lub jeziorach jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu w sezonie letnim. Warto jednak pamiętać, aby przed planowanym terminem wypłynięcia zaopatrzyć się w odpowiedni ekwipunek, który zagwarantuje optymalny komfort i bezpieczeństwo podczas pokonywania trasy. Wszelkie niezbędne elementy wyposażenia posiada w swoim asortymencie m.in. ceniony sklep żeglarski Wind.

Zadbajmy o kompleksową ochronę ciała

Decydując się na rejs jachtem, należy w pierwszej kolejności spakować do torby odzież dostosowaną do zróżnicowanych warunków atmosferycznych. Pogoda na otwartych akwenach jest bowiem wyjątkowo zmienna – raz świeci słońce, a innym razem pada deszcz lub wieje silny wiatr. Priorytet stanowi porządny sztormiak, czyli specjalny strój obejmujący długą, wodoszczelną kurtkę z wysokim kołnierzem i obszernym kapturem, a także wygodne spodnie na szelkach. Na uwagę zasługują zwłaszcza modele z oddychającego Gore-texu, poliamidu, ewentualnie nylonu. Oprócz tego przydadzą nam się następujące elementy garderoby: lekka bluza regatowa, koszulka polo, zestaw co najmniej dwóch t-shirtów, kilka par skarpet, krótkie szorty, czapka z daszkiem, buty gumowe z antypoślizgową podeszwą, sportowe tenisówki, bielizna termiczna oraz okulary przeciwsłoneczne. Nie zapomnijmy jeszcze o zabraniu rękawiczek z odciętymi koniuszkami palców, które skutecznie zapobiegną bolesnym urazom dłoni przy manewrowaniu linami. 

Bez leków i funkcjonalnych sprzętów elektronicznych ani rusz

Żeglując jachtem, jesteśmy zawsze narażeni na niespodziewaną chorobę bądź kontuzję. Dlatego w ekwipunku musi się bezwzględnie znaleźć apteczka wyposażona w tabletki przeciwbólowe, preparaty anytbiotykowe i przeciwbiegunkowe, maść rozgrzewającą, płyn dezynfekcyjny do odkażania ran, wodę utlenioną, czyste bandaże materiałowe, szerokie plastry i kompresy sterylne. Nie możemy też pominąć nowoczesnych urządzeń elektronicznych, wprost nieocenionych w procesie nawigowania czy komunikacji z innymi jednostkami pływającymi. Mowa tutaj o przenośnym systemie GPS, echosondzie służącej do identyfikowania podwodnych struktur, wiatromierzu z przetwornikiem, radiotelefonie o zasięgu do kilkunastu mil oraz radiopławie awaryjnej przeznaczonej do wykorzystania w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Wymienione powyżej sprzęty oferuje profesjonalny sklep żeglarski Wind

Pozostałe istotne rzeczy

Poza odzieżą, lekarstwami i rozmaitymi rozwiązaniami technologicznymi, warto z pewnością zabrać na pokład jachtu ciepły śpiwór (noce na pełnym morzy są przeważnie chłodne), kosmetyki w wersji mini (pastę do zębów, mydło, szampon do włosów, krem z filtrem itp.), latarkę czołową na wymienne baterie, kamerkę sportową do nagrywania atrakcyjnych filmów, kubek termiczny na ciepłe napoje, papier toaletowy, ręcznik szybkoschnący czy scyzoryk wielofunkcyjny (z ostrym nożem, otwieraczem do konserw, szeklownikiem i szpikulcem przystosowanym do rozwiązywania węzłów). Niezwykle użyteczne okażą się ponadto klasyczne mapy w skali 1:100.000 – z wyraźnie zaznaczonymi głębokościami, strefami ciszy i przybrzeżnymi rezerwatami. Oczywiście podczas rejsu dobrze jest mieć też pod ręką konserwy w puszkach, liofilizowane dania, ryż i makaron.