Magiczne Błędne Skały

Góry Stołowe należą do najchętniej odwiedzanych, wakacyjnych miejsc. Leżą w łańcuchu Sudetów Środkowych, na terytorium Czech i Polski. Na ich obszarze znajdują się Błędne Skały, czyli zespół bloków skalnych. Co przyciąga turystów do zobaczenia tego niezwykłego rejonu? Jaki bezpiecznie zwiedzić atrakcje skalnego labiryntu?

Góry Stołowe – podstawowe informacje

Góry Stołowe leżą w łańcuchu Sudetów Środkowych, na terytorium dwóch państw, tzn. Polski i Czech. Zachodnia, czeska część to Broumovska Vrchovina, północno-zachodnia nosi nazwę Zaworów, a wschodnia część leży w Polsce, w województwie dolnośląskim. Należą do gór płytowych, których ułożenie przypomina stół. Na ich terenie znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych, w których znajdują się trzy rezerwaty tzn. „Szczeliniec Wielki” i „Błędne Skały” oraz „Wielkie Torfowisko Batorowskie”. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki, który ma 919 m n.p.m. Oprócz Błędnych Skał jest największą atrakcją turystyczną w tym rejonie.

Główne atrakcje w rejonie Gór Stołowych

Góry Stołowe są niezwykle ciekawe i urokliwe, dlatego co roku przyciągają liczne grono turystów. Główne atrakcje tego regionu to:

  • Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych, zaliczany do Korony Gór Polski, charakteryzujący się formą płaskowyżu.
  • Skalne Grzyby – to kolejne ciekawe skupisko skał, na wysokości ok. 700 m n.p.m., które przypominają maczugi, baszty i bram. Można się do nich dostać kilkoma szlakami, o różnym stopniu trudności.
  • Liczne punkty widokowe np. Fotel Pradziada, o wysokości 12 metrów.
  • Szczeliniec Mały o wysokości 895 m n.p.m., który jest zamknięty dla turystów, na jego obszarze znajduje się rezerwat przyrody.
  • Narożnik – szczyt o wysokości 851 m n.p.m., do którego prowadzi szlak turystyczny z Dusznika–Zdroju do Karłowa.
  • Błędne Skały – to obowiązkowy punkt w czasie zwiedzania Gór Stołowych, który zachwyci dzieci i dorosłych.

Błędne Skały – niezwykły labirynt w Górach Stołowych

Błędne Skały to jedno z najciekawszych miejsc w Górach Stołowych. Nie ma chyba turysty, który będąc w tym rejonie, nie spędziłby kilku godzin na Błędnych Skałach, gdzie pełno magicznych labiryntów i skał o wymyślnych kształtach. Błędne Skały to ukochane miejsce wielu dorosłych, dzieci, a także reżyserów, którzy wykorzystają ten nieziemski krajobraz w swoich filmach. Labirynty i skalne czasze są wynikiem erozji piaskowca, który został wyniesiony z morza kilkadziesiąt milionów lat temu. Piaskowce są górną częścią Gór Stołowych, pod nimi są inne skały.

Zwiedzanie Błędnych Skał

Błędne Skały przyciągają co roku setki tysięcy turystów. To skalny labirynt, które ma w sobie niezwykłą atmosferę, jest pełen magii i uroki. Szlaki turystyczne nie są trudne, dlatego okolica jest idealna dla niedoświadczonych piechurów oraz rodzin z dziećmi. Oczywiście trzeba pamiętać, że piaskowce tworzą labirynt, w którym można zabłądzić. Aby tego uniknąć, trzeba chodzić po wyznaczonym szlaku. Trasa na każdym kroku jest ciekawa, zwiedzających zachwycają formacje skalnego labiryntu o ciekawych kształtach np. Skalne Siodło, Okręt, Kurza Stopka czy Furtka przy wyjściu. Ciekawe są wąskie szczeliny i korytarze, w niektórych miejscach trzeba się przeciskać, schylać, co na pewno zachwyci najmłodszych turystów. Szlak jest jednokierunkowy, a jego przejście zajmuje ok. 45 minut. Wejście na szlak jest dobrze zorganizowane, dostępny jest parking górny i parking dolny, na którym można zostawić samochód.

Uroda Błędnych Skał zachwyca o każdej porze roku. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, zobaczyć głazy, poprzyciskać się przez wąskie korytarze. To przeżycie dla dorosłych i dzieci, które na długo pozostanie w pamięci.