Karnisze do okien w wąskich pomieszczeniach
Wieszanie firanek w wąskich pomieszczeniach może okazać się ogromnym wyzwaniem. Jaki karnisz wybrać i jak zawiesić firany, aby optycznie powiększały pomieszczenie i były funkcjonalne? Jednym z prostszych i wygodniejszych akcesoriów tego typu są profile firankowe, czyli popularne szyny PCV/aluminium. Wąskie pokoje to wyzwanie, które wymaga dobrze przemyślanego projektu. Jednym z ważniejszych elementów aranżacji takiego pomieszczenia jest przeszklona witryna lub ściana z oknem. Wszyscy znamy taki rozkład z pokoi dziecięcych czy sypialni w naszych domach i mieszkaniach. Aranżacja i udekorowanie ściany z oknem to również bardzo ważny element wystroju popularnych kawalerek oraz pokoi hotelowych. Jak ładnie zasłonić okno w wąskim pokoju?
Jak powiesić firanki, aby optycznie powiększyć pomieszczenie?
Ograniczona ilość miejsca w wąskich pomieszczeniach „funduje” sporo wyzwań związanych z aranżacją wnętrza. Większość osób wie, co w takich sytuacjach robić, a czego unikać. Jednak nie każdy ma świadomość, jak ważne w takich projektach jest zagospodarowanie ściany z oknem.
Myśląc o firankach, większość widzi funkcjonalną zasłonę, która zapewni prywatność i pozwoli kontrolować dopływ światła z zewnątrz. To ważne aspekty, dlatego trzeba zadbać o wybór odpowiednich zasłon. Muszą być łatwe do przesuwania i dobrze trzymać się karnisza.
Zalety montażu karnisza na suficie
Warto też zastanowić się, jaki efekt osiągniemy dzięki zasłonom. Okazuje się, że powieszenie karnisza w formie szyny PCV lub szyny aluminiowej bezpośrednio na suficie daje bardzo dobry efekt.
Przede wszystkim pozwala wybrać optymalną odległość od okna i ściany, tak aby można było swobodnie używać zarówno zasłon, jak i okna. Po drugie zapewnia możliwość optycznego powiększenia wnętrza.
Najlepszy efekt daje powieszenie długich zasłon sięgających od sufitu do podłogi. Jeżeli nie jest to możliwe, np. z powodu biurka lub innych elementów wyposażenia ustawionych przy ścianie z oknem, to dobierając firany i zasłony w odpowiednim kolorze i docinając je na właściwą długość, uzyskuje się efekt optycznego powiększenia wnętrza.
Warto też wspomnieć o tym, że charakterystyczna budowa płaskich profili pozwala łatwo ukryć szyny firankowe przed wzrokiem osób przebywających w pomieszczeniu. Standardem jest montaż dodatkowej osłony przed karniszem. Wiele można też zrobić, odpowiednio upinając firanki.
Rodzaje i montaż profili karniszowych
Do zawieszenia firan w możliwie najwyższym punkcie, najlepsze są profile karniszowe. Płaskie szyny PCV lub te wykonane z aluminium montuje się do sufitu za pomocą wkrętów. Wystarczy przygotować otwory i przykręcić szynę.
Szyny są dostępne w różnych wariantach różniących się szerokością i ilością torów firankowych, czyli:
- profile karniszowe z tworzywa – szyny PCV można kupić w kilku długościach od 150 do 500 cm. Można je łatwo docinać i łączyć. Są oferowane jako szyny pojedyncze, podwójne i potrójne. Dostępne kolory to standardowe biel i czerń. Można też kupić szynę z osłoną oraz akcesoria do szyn PCV w dopasowanym do karnisza kolorze,
- metalowe profile karniszowe – szyny aluminiowe oferowane przede wszystkim w kolorze białym. Są dostępne także w zestawie z akcesoriami do zawieszania firan. Dostępne długości szyn aluminiowych to 150, 200, 250 i 300 cm.
Karnisz do ciężkich zasłon hotelowych lub biurowych i nie tylko
W przypadku pomieszczeń, w których wiesza się ciężkie stylizowane zasłony i firany, które oprócz tego są fantazyjnie upinane, zaleca się montaż mocnych metalowych szyn aluminiowych. Zapewniają wysoką nośność i są niemal idealnie dostosowane do zawieszenia firanki na solidnych zawieszkach w formie agrafek na ślizgu.
Gładkie aluminium i tworzywo ślizgu agrafki zapewniają idealne przesuwanie zasłon na całej szerokości karnisza. Duża wytrzymałość odpowiednio wpiętych i zabezpieczonych agrafek chroni z kolei przed przypadkowym zerwaniem lub wypięciem firanki. W przypadku standardowych tkanin świetnie sprawdzają się też szyny PCV z popularnymi żabkami na rolkach.
* * *
Artykuł sponsorowany