Lornetka do podziwiania cudów Polski? Najlepiej kupić podczas Black Week!

Lornetka może być wyśmienitym kompanem podczas podróży, pozwala podziwiać odległe krajobrazy, zabytki i cuda przyrody z zupełnie nowej perspektywy. Niedostępne obszary, odległe szczyty górskie czy też detale architektury dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki, to brzmi jak bajka. Jednak wystarczy nieco wiedzy aby wybrać lornetkę, która posłuży przez długie lata.

Najlepszym czasem na zakupy jest Black Week. Już od 21 listopada można liczyć na wiele atrakcyjnych promocji. Lornetki w sklepie combat.pl można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Jak jednak wybrać najlepszy model nie gubiąc się w gąszczu ofert?

Jak wybrać lornetkę?

Najważniejsze to wiedzieć do czego ma nam posłużyć lornetka. Jedna sprawdzi się podczas obserwacji zwierząt, inna do śledzenia nocnego nieba a zupełnie inny model będzie dobry do prowadzenia statku po wzburzonym morzu. Jest jednak jedna uniwersalna zasada. Podczas wędrówek sprawdzą się lornetki lżejsze, o mniejszym powiększeniu. Natomiast gdy ważne jest duże powiększenie warto sięgnąć po potężniejsze instrumenty optyczne, które wprawdzie mają duże gabaryty i masę (i często wymagają posadowienia na statywie) jednak pozwolą bez przeszkód kontemplować nawet kratery na Księżycu.

Kolejnym krokiem jest wybór lornetki o konkretnych parametrach wraz z wyposażeniem dodatkowym. Przeglądając oferty można natrafić na modele o zmiennym powiększeniu lub z wbudowanym wyświetlaczem prezentującym aktualną lokalizację. Co więcej można zaopatrzyć się w specjalistyczne wyposażenie takie jak adapter do aparatu fotograficznego lub smartfonu do robienia zdjęć.

Jednak przeglądając promocje warto zawsze zwrócić uwagę na jakość wykonania elementów optycznych, gdyż to one będą stanowić serce naszej lornetki i zadecydują czy stanie się ona niezastąpionym kompanem podczas eksploracji, czy też będzie kurzyć się w szafie. Ważne jest aby wybrany model był dobrze wykonany mechanicznie i zapewniał przynajmniej podstawową odporność na oddziaływanie warunków zewnętrznych.

Znając podstawowe wymagania można określić ile może kosztować lornetka, która sprawdzi się podczas zaplanowanych aktywności. Rozpiętość cenowa w zależności od producenta i wybranego modelu może być ogromna. Jednak wydając kilkaset złotych można kupić dobrą, uniwersalną lornetkę o fajnych parametrach optycznych.

Lornetka combat.pl
Lornetka

Pryzmaty Porro czy dachowe?

Jednym z najważniejszych komponentów lornetki są zastosowane pryzmaty. To one przekształcają obraz z obiektywów, które zwykle mają większy rozstaw niż oczy obserwatora.  Dzięki temu, pomimo zastosowania rozbudowanych układów optycznych, lornetkę można idealnie dopasować do anatomii użytkownika. 

Obecnie wyróżnia się dwa popularne typy pryzmatów. Pierwszy z nich to Porro. Nazwa pochodzi od Ignatio Porro, włoskiego oficera artylerii, który zastosował układ pary pryzmatów obracających obraz w dwóch płaszczyznach z wykorzystaniem zjawiska wewnętrznego odbicia. Lornetki wykorzystujące pryzmaty Porro mają charakterystyczne rozsunięte na boki obiektywy.

Natomiast pryzmaty dachowe to dosyć skomplikowane układy optyczne. Kształtem przypominają pochyły dach budynku, stąd ich nazwa. Dzięki swojej konstrukcji pozwalają na zmniejszenie gabarytów lornetki. Jednak ich układ powoduje aż siedmiokrotne załamanie promienia światła. Taka konstrukcja wymaga niezwykle precyzyjnej obróbki i zastosowania bardzo dobrych powłok aby osiągnąć wysokie parametry obrazu. Dlatego dobre lornetki dachowe będą prawdopodobnie droższe od odpowiedników wykorzystujących pryzmaty Porro.

Parametry lornetki. Na co zwrócić uwagę?

Przeglądając oferty zauważmy dwa najważniejsze parametry podawane w specyfikacji. Są to powiększenie i średnica obiektywu.  Pierwszy z nich oznacza jak bardzo lornetka przybliży obserwowany obiekt. Najczęściej będzie to powiększenie w zakresie od czterech do dziesięciu razy. Takie lornetki dobrze sprawdzą się podczas wędrówek do obserwowania ptaków lub krajobrazów. Zapewnią na tyle szerokie pole obserwacji aby łatwo odnaleźć cel, równocześnie pozwalając obserwować detale. Na początek dobrym wyborem będą modele zapewniające przybliżenie sześć do ośmiu razy. Nieco rzadziej spotykane są modele o powiększeniu dwunasto- lub szesnastokrotnym. Będą one dobre do podziwiania nocnego nieba lub bardziej oddalonych obiektów.

Drugim, kluczowym parametrem jest średnica obiektywu. W codziennej eksploatacji najlepiej sprawdzą  się uniwersalne modele o obiektywach mających średnice 30 do 42 mm.  Takie soczewki zapewnią jasny, kontrastowy obraz nawet w trudnych warunkach. Bardziej kompaktowe konstrukcje (o obiektywach o średnicy 20 mm) wymagają wysokiej jakości układów optycznych i powłok aby obraz nie był ciemny i rozmazany. To niestety zwykle przekłada się na wyższą cenę. Natomiast wiele profesjonalnych lornetek nocnych lub morskich będzie miał obiektywy o średnicy 50 do nawet 70 mm.

Jaką lornetkę kupić?

Odpowiadając na pytanie czy lepiej wybrać lornetkę o dziesięciokrotnym powiększeniu i obiektywach o średnicy 42 mm (10×42) czy też model przybliżający dwudziestokrotnie i mający obiektywy o średnich 50 mm (20×50) trzeba określić do czego lornetka będzie używana. Duże powiększenie i statyw pozwoli nam na precyzyjną ale stacjonarną obserwację. Podczas podziwiania architektury lub obserwacji ptaków dobrze sprawdzą się lornetki 8×32 lub 10×42. Oglądając ze statywu odległe szczyty górskie możemy śmiało sięgnąć po model o parametrach 20×50.

Prócz samych parametrów warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych soczewek pryzmatów i powłok. Dobrze wykonane elementy optyczne są niezbędne do uzyskania ostrego i nasyconego barwami obrazu. Często lepiej wykonana lornetka o mniejszym powiększeniu pozwoli dostrzec znacznie więcej niż modele o teoretycznie imponującej specyfikacji…

Po zakup lornetki zapraszamy do sklepu combat.pl.