Najlepsze kierunki na podróżowanie kamperem
Śmiało możemy stwierdzić, że podróż kamperem staje się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu i planowanie urlopu. Dzieje się tak, mimo że koszty tego rodzaju wypraw nadal są dość wysokie. Prawdopodobny kryzys z ceną oleju napędowego diesel w lutym 2023 roku tylko spotęguje wątek drogiego podróżowania kamperem po Polsce i Europie. Zainteresowanie taką formą podróży nie powinno jednak dziwić, gdyż niesie ze sobą naprawdę wiele zalet nie tylko w okresie ogranicznień pandemicznych. Wynajem kampera oznacza uniezależnienie się od wynajmu hoteli czy apartamentów a przede wszystkim daje wolność z podróżowania. Nie musisz z odpowiednim wyprzedzeniem wyszukiwać noclegów i ponosić również niemałych kosztów. Dodatkowo w podróżowaniu kamperem ogranicza się w zasadzie tylko budżet na paliwo, kempingi i wyobraźnia. My podpowiadamy, jaki kierunek warto obrać na podróżowanie kamperem.
Oczywiście, w momencie, gdy decydujesz się kamper wynająć, możliwości masz w Europie w zasadzie nieograniczone. Wybierając kamper wyposażony we wszelkie udogodnienia, nie musisz przejmować się infrastrukturą na trasie czy w miejscu docelowym.
Podróżowanie kamperem po Polsce
Mimo że w Polsce kamper traktowany jest nadal jako nowinka, coraz więcej osób przemierza nasz kraj właśnie podróżując kamperem. Jak wyjaśnia Maciej Straus, wynajęcie kampera to duży wydatek, chodź ceny od 2 lat utrzymują się na podobnym poziomie, pomimo inflacji i rosnących stopach procentowych, które wpływają na koszty leasingu kamperów. Co jest tego powodem? Jak ocenia Maciej Straus: Wydaje się, że rynek wypożyczalników kamperów jest nasycony a jednak Polacy potraktowali wynajmowanie kampera jako alternatywę do zamkniętych hoteli i obostrzeń a nie autentyczne nowe hobby czy pasję. Spodziewam się, że w 2023 roku kilkanaście małych wypożyczalni z jednym czy dwoma kamperami będzie zamykać swoją działalność lub zachęcać klientów rabatami i obniżkami poza sezonem. Rosnące koszty diesla też nie pomagają w decyzji o wynajęciu kampera alternatywą dla wielu było kupono używanego 20 czy 30 letniego kampera i wyjazd nim w stronę słońca.
Niektórym nadal może się wydawać, że kamper to tańśza forma wypoczynku niż hotele i apartamenty wakacyjne co jest prawdą ale tylko w kilku przypadkach i niektórych krajach. W większości przypadków przyjdzie nam zapłacić więcej za cały wyjazd niż pobyt w hotelu. Jednak wolność, swoboda, przyroda i elastyczność mają swoją cenę. Czy Polacy nadal będą tak chętnie podróżowali w 2023 kamperami? Miejsc, w których można nocować kamperem przybywa. W Polsce nie brakuje także kierunków wartych odwiedzenia, dlatego można przypuszczać, że trend nie przeminie.
Gdzie zatem wybrać się w ramach podróży kamperem po Polsce? To zależy czy chcemy korzystać z komfortu przebywania na kempingu czy w podróżowaniu liczy się dla nas przyroda i chcemy spać na dziko? Pod tym względem Polska jest nadal rajem i w wielu krajach już są takie regulacje, że nie będzie nam tak łatwo i bezpłatnie stacjonować kamperem na noc. Musimy się przede wszystkim zastanowić nad naszymi preferencjami i potrzebami. Czy brak prądu, wody i zmywalni jest dla nas dużym dyskomfortem czy właśnie po to ruszamy by przeżyć przygodę w rytmie VANLIFE? W przypadku podróżowania kamperem w wysokim sezonie, warto wcześniej sprawdzić lokalizację kempingów – całorocznych lub sezonowych, gdyż dzięki nim jazda kamperem będzie miała większy komfort. Z pewnością natomiast warto rozważyć podróż kamperem na południe kraju: zarówno w Bieszczady, jak i okolice Bielska-Białej. W minionym roku zostało zmodernizowanych kilkanaście całorocznych kempingów i punktów serwisowych dla kamperów. Niestety kempingi całoroczne są nadal w Polsce rzadkością i pewnie tak pozostanie bo warunki atmosferyczne sprawiają, że nie jest to biznes opłącalny od października do kwietnia.
Norwegia – jak podróżować kamperem?
Dla wielu osób decydujących się na wypożyczenie kampera naturalnym kierunkiem staje się Norwegia. To kraj przez wielu podróżników umieszczany na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o na kamperowe wyprawy na dziko. Piękna przyroda, liczne atrakcje turystyczne, ogromna ilość zarówno zorganizowanych kempingów, jak i przestrzeni do nocowania „na dziko”, sprawia, że to właśnie najczęściej wybierana destynacja. Tutaj można dużo zaoszczędzić vs normalny wyjazd do Norwegii. Trzeba tylko dobrze policzyć opłaty drogowe, promowe i koszty produktów żywnościowych. Czy Norwegia w 2023 roku będzie nadal na topie destynacji kamperowych? Zdecydowanie tak! Zapytaliśmy również o ten kierunek Macieja Strausa: „Norwegia to zrównoważony kraj w swoim rozwoju. Wieloletnia polityka gospodarcza i ekologiczna przynosi Norwegii rzeszę zwolenników. Poza pięknymi widokami i możliwościami korzystania z wielu przestrzeni i parkingów bezpłatnie to bycie w Norwegi dla Polaków to po prostu sanatoryjne odpoczywanie od smogu! Świadomość ekologiczna polaków rośnie i nasze zachwycanie się Norwegią jest spowodowane kulturą i jakością rozwoju tego kraju, chodź jest jednym z najdroższych na Świecie.
W 2023 roku będziemy nadal chętnie tam podróżować bo przy dobrze zaplanowanej podróży wydamy mniej niż na tygodniowy pobyt w Chorwacji w szczycie sezonu. Ja również wybieram się w 2023 roku do Norwegii. Jedyne co polecam to zaplanować podróż na 12-16 dni lub po prostu nie nabijać dużej ilośći kilometrów by zaliczać kolejne miejsca i atrakcje turystyczne. W podróżowaniu po Norwegii chodzi o coś zupełnie innego. A o co? Tego dowiemy się już pierwszego dnia przekraczając granice Norwegi kamperem.
Podróże kamperem do Szwajcarii
Ciekawym ale i drogim kierunkiem jest także urokliwa Szwajcaria. Wysokie szczyty, rzeki, jeziora i wodospady zachwycają, urokliwe miasteczka przyciągają turystów, a znakomita infrastruktura kempingowa przystosowana do kamperów sprawia, że wyprawa taka będzie naprawdę komfortowa. Nie bez znaczenia jest fakt, że przez wysokie ceny hoteli caravaning jest jedną z najtańszych form podróżowania po Szwajcarii. Jdnak o tym napiszemy kolejny artykuł.