Pałac w Trzebiechowie
Trzebiechów
Trzebiechów lokowano prawdopodobnie już w XIII wieku, wiadomo, że od XV wieku był w posiadaniu czeskiego rodu von Troschke. To właśnie oni na przełomie XVI/XVII wieku zbudowali duży dwór z cegły i kamieni. W 1724 majątek zlicytowano, aż w końcu kupił go Henryk von Reuss (linia Plauen). Jeśli chodzi o dwór, to niewiele się działo, ponieważ rodzina mieszkała poza Trzebiechowem.
Pałac Trzebiechów
W 1876 kolejny Henryk von Reuss i jego żona ks. Marie Anna Alexandriene von Sachsen-Weimar-Eisenach rozpoczęli przebudowę dworu na bardziej okazałą rezydencję. Kolejny książę dobudował w 1902 roku boczne skrzydło i przebudował zabudowania gospodarcze. Pałac w kształcie litery L nawiązuje do stylu francuskiej architektury rezydencjalnej (neorenesans francuski). Za pałacem jest duży park krajobrazowy o powierzchni ok. 11 ha załozony w XVII wieku.
Pałac przetrwała wojnę i po roku 1970-tym została adaptowany na szkołę. Gmina czyni starania w zakresie sprzedaży zespołu pałacowo-parkowego w zamian za budowę nowej szkoły.
W Trzebiechowie jest jeszcze jeden zabytek godny uwagi, a mianowicie sanatorium zbudowane w latach 1902-1904 przez Marię Aleksandrę Reuss. Cały kompleks w sąsiedztwie zamku zbudowano w g projektu belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde. Zachowały się elementy oryginalnego wystroju wnętrz, jedyne w Polsce dzieła tego artysty. Obecnie DPS Trzebiechów.
W Trzebiechowie w 1860 roku urodziła się księżniczka Reuss-Köstritz, która w w 1908 roku została druga zoną cara Bułgarii Ferdynanda I. W Bułgarii zajmowała się głównie działalnością dobroczynną, w czasie I wojny światowej pracowała jako pielęgniarka, czym zaskarbiła sobie uznanie Bułgarów.