Trasy kajakowe na Kaszubach – gdzie pływać?

Będące częścią Pomorza Gdańskiego Kaszuby należą do najpiękniejszych części Polski i stanowią raj dla miłośników aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody, a przede wszystkim kajakarstwa.

Poza wspaniałymi jeziorami znajdują się tutaj również rzeki będące imponującymi szlakami wędrowno-kajakowymi. Gdzie warto pływać podczas wakacji na Kaszubach? Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Lipusz – Wdzydze Kiszewskie

Spływy kajakowe z Lipusza otwierają sporą listę najpopularniejszych tras kajakowych w regionie. Nie należy do tras trudnych, a trasa przebiega rzeką Wdą na odcinku dwudziestu dwóch kilometrów. Przybliżony czas trwania spływu to około sześciu godzin, podczas których uczestnicy spływu mogą nie tylko dobrze spożytkować drzemiącą w nich energię, ale też podziwiać malownicze widoki. Na trasie można spotkać sporo mieszkańców okolicznych lasów, a także różne gatunki ptactwa wodnego. Dobrą wiadomością dla początkujących jest fakt, że trasę można zakończyć również po dwunastu kilometrach w Loryńcu i po osiemnastu kilometrach w Czarlinie.

Szlak 5 rzek: Korne – Loryniec

To kolejny łatwy szlak, który sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi, nawet jeśli dorośli nie mają w tym zakresie wielkiego doświadczenia. Trasa ma siedemnaście kilometrów długości, a jej pokonanie zajmuje średnio około pięciu godzin. Jej nazwa nawiązuje do pięciu rzek, jakie mają do dyspozycji kajakarze wybierający właśnie ten szlak. Należą do nich Borowa, Pilica, Graniczna, Trzebocha oraz Wda. Widoki na trasie zapierają dech w piersiach, ponieważ przywodzą na myśl stereotypowe wyobrażenie o kaszubskiej przyrodzie. Można tutaj zobaczyć żeremia bobrów, stada saren i mnóstwo ptaków. Ponadto trasa może zostać zakończona dużo wcześniej w jednym w dziesięciu miejsc, co zwiększa komfort początkujących.

Sulęczyno-Bylina

Trasa wiedzie przez rzekę Słupię, ma czternaście kilometrów długości i można ją pokonać mniej więcej w pięć godzin. Jest to trasa optymalna dla osób, które miały już wcześniej jakiekolwiek doświadczenia związane z kajakarstwem. Jej początek ma miejsce poniżej Rynny Sulęczyńskiej, a już po chwili kajakarze będą mieli do czynienia z wartkim nurtem, powalonymi drzewami stanowiącymi ciekawą przeszkodę i urozmaicenie czy też kamieniami, których pokonanie wymaga nieco wprawy. Dopiero drugi etap trasy przynosi nieco spokoju, a wówczas można w pełni skupić się na niesamowitej przyrodzie kaszubskiej. Szlak wiedzie przez imponujące Jezioro Żukowskie, a przy okazji można zobaczyć kanał odprowadzający wodę do najstarszej wciąż działającej elektrowni wodnej w całej Europie. Jej budowę rozpoczęto w 1890 roku i początkowo była młynem.

Jezioro Węgorzyno – Parchowo (rzeka Słupia i Rynna Sulęczyńska)

Trasa ma około czternastu kilometrów długości i można ją pokonać w mniej więcej cztery godziny. Należy do tras trudnych, ponieważ wiedzie przez najbardziej wymagający i ekstremalny odcinek Słupi wraz z Rynną Sulęczyńską. Początek trasy ma miejsce na jeziorze Węgorzyno, które w tym wypadku stanowi przyjemną rozgrzewkę dla doświadczonych kajakarzy. Za jeziorem zaczyna się ekstremalna zabawa obejmująca bardzo szybki nurt, głazy, progi po budowlach hydrotechnicznych czy powalone w poprzek drzewa. Dla wielbicieli silnych emocji będzie to wyśmienita zabawa, a oznakowanie na trasie pozwala poradzić sobie z takimi przeszkodami, jak kilkumetrowy próg. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że zdecydowanie nie jest to trasa dla osób, które mają małe doświadczenie.

Wielki Podleś – Stary Bukowiec (rzeka Wierzyca)

To idealna trasa dla osób, które są przyzwyczajone do średniego wysiłku, ale nie mają zbyt dużego doświadczenia w spływach kajakowych. Cały szlak ma piętnaście kilometrów długości, można go przepłynąć w pięć godzin i jest uznawany za łatwy. Dlatego też będzie dobrym wyborem dla początkujących, którzy mają obawy przed trasami z dużymi przeszkodami. Nie oznacza to jednak, że trasa nie zapewnia żadnych emocji. Znajduje się na niej nieco głazów, a przede wszystkim pozwala na oglądanie bajecznych krajobrazów kaszubskich.