Wakacje we Włoszech – co zwiedzać i kiedy warto się na nie zdecydować?

Włochy to bardzo popularny kierunek wśród Polaków. Chętnie wybieramy się w tym kierunku zarówno na dłuższe wakacje, jak i na tzw. city break, czyli dłuższy weekend spędzony w jednym mieście. Wspaniała włoska kuchnia, obfitująca w pizzę i pasty, kremowe lody i wyborne wino, a także owoce morza, niezwykła historia, dziedzictwo kulturowe i mnóstwo ciekawych miejsc sprawiają, że wypoczynek we Włoszech to świetny pomysł na każdą okazję. Czy to podróż poślubna, czy kilkudniowy pobyt, czy luksusowe wakacje – w tym kraju zawsze znajdzie się miejsce dla siebie. Dlaczego warto wybrać się do Włoch… i to niejeden raz?

Wczasy we Włoszech

Włochy to kierunek praktycznie dla każdego, i to z wielu różnych powodów. Przede wszystkim ze względu na dostępność. Do różnych miast we Włoszech z Polski mamy mnóstwo połączeń. Czy to północ czy południe kraju – lot trwa zazwyczaj do dwóch godzin, a bilety można upolować w naprawdę atrakcyjnych cenach. Poza tym, jako członkowie Unii Europejskiej nie potrzebujemy ani paszportu, ani wizy – do Włoch w celach turystycznych wstępujemy wyłącznie na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Po drugie, Włochy są bezpiecznym krajem, a uważać należy (jak podczas każdej podróży) przede wszystkim na kieszonkowców i naganiaczy. Po trzecie, w tym kraju jest taka różnorodność krajobrazów i atrakcji, że dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie: albo piękne plaże na wypoczynek, albo wspaniałą architekturę, zabytki i muzea wypełnione najpiękniejszymi dziełami sztuki, albo góry na narty lub na wiosenne wspinaczki. W bardziej turystycznych miejscowościach niemal każdy bez problemu dogada się po angielsku. Nie będzie rozczarowań kulinarnych, a wręcz można liczyć na zachwyty ze względu na kuchnię włoską – i w kontekście śniadań, i obiadów, i deserów! Włochy to także idealny kierunek na wakacje z dziećmi, dziadkami i znajomymi.

Co zwiedzać we Włoszech?

Do Włoch z powodzeniem można się wybrać na luksusowe wakacje. Jedną z popularnych tras po tym kraju są odwiedziny w Wiecznym Mieście, czyli Rzymie i odkrywanie zabytków i sztuki, a następnie błogi wypoczynek na Sycylii. Trzy noce w Rzymie i siedem na Sycylii to świetna opcja dla poszukiwaczy przygód i pięknej pogody! We Włoszech szybciej robi się cieplej, niż w Polsce, a gorące słońce i plażowy sezon rozpoczyna się już w maju i trwa nawet do końca września, przy czym marzec i kwiecień oraz październik i listopad bywają ciepłe i przyjemne.

Włoskie miasteczko na zboczu góry

Oczywiście pogoda różni się w zależności od regionu, bo Włochy to długi kraj, gdzie najcieplej jest na południu, a północ najbardziej przypomina nasz klimat. Luksusowe wakacje we Włoszech będą niezapomniane także dzięki świetnej jakości hotelom, jakie można znaleźć w tym kraju. Za najbardziej luksusowy region uchodzi wybrzeże Amalfi, gdzie swoje hotele ma m.in. Belmond czy NH Collection Grand Hotel, w których za jedną noc można zapłacić do 2 tys. złotych. Wybrzeże Amalfi (znane również jako wybrzeże Amalfitańskie) uchodzi także za jedno z najbardziej malowniczych zakątków w Europie, bijąc na głowę nawet greckie czy hiszpańskie wybrzeża. Jeśli chodzi o inne, plażowe miejsca, zdecydowanie warto wybrać się na Capri, niewielką wysepkę na Morzu Tyrreńskim, porośniętą lasami i zachwycającą krajobrazem.

Capri słynie z wydrążonych jaskiń i monumentalnych skał, na których zbudowano urocze, kolorowe domki, wille i pałacyki. Spacerując pomiędzy wąskimi uliczkami i spoglądając na panoramy, można poczuć czym jest prawdziwa, włoska sielanka! Na wczasy polecamy także Sycylię lub Sardynię. Sardynia to druga największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która skrywa sekrety zamierzchłej przeszłości. Na Sardynii znajdziecie mnóstwo prehistorycznych ruin przypisywanych cywilizacji nuragisjkiej, a także pozostałości po Fenicjanach, Kartagińczykach, starożytnych Grekach czy późniejszych podojów Arabskich Wpływy tych kultur są tu bardzo widoczne, dlatego ta wyspa przesiąknięta jest niesamowitą energią. Na pobyt polecamy zatrzymać się w hotelu Pitrizza lub Romazzino.

Włoskie miasteczka

Ogromny potencjał tkwi także we włoskich miasteczkach, a popularnością cieszy się nie tylko Wieczne Miasto, ale i Wenecja, Werona, Mediolan, Neapol, Bari, Piza czy Florencja. Można zaplanować swoją podróż w taki sposób, by przemieszczać się pomiędzy konkretnymi miasteczkami – we Włoszech świetnie rozwiniętym transportem publicznym są pociągi, które łączą niemal cały kraj.

Jest dużo uroku w spontanicznym podróżowaniu i pozostawaniu w miejscu, które skradnie nam serce na dłużej, w poszukiwaniu najlepszego jedzenia tam, gdzie tłoczy się najwięcej lokalnych ludzi i w gubieniu się w pięknych miastach. Jeśli chodzi o city break, to najwięcej atrakcji znajdziecie w Rzymie i Florencji, ale na romantyczny weekend trzeba postawić na Wenecję i przepłynąć się gondolą w wąskich kanałach miejskich. Nie wiadomo, jak długo to miasto pozostanie w takim stanie, w jakim mamy okazję zwiedzać je dzisiaj, więc nie ma sensu odkładać takich wakacji!