Zamek w Pszczynie
Pierwsza warownia w Pszczynie powstała prawdopodobnie w XI wieku, zbudowana przez książąt piastowskich do ochrony szlaku handlowego z Moraw na Ruś Kijowską. Budowla była wykorzystywana również jako zameczek myśliwski. Murowany zamek powstał na początku XV wieku w formie dwóch równoległych budynków połączonych murami. Zamek był otoczony wałem ziemnym i fosą, skutecznie oparł się najazdowi husytów w 1433 roku.
Po kilku zmianach właścicielskich od 1548 roku zamek w Pszczynie należał do rodziny von Promnitz. W drugiej połowie XVI wieku gotycki zamek przebudowano w stylu renesansowym, w praktyce po przebudowie była to rezydencja pałacowa. Kolejne przebudowy wykonywano po pożarach w 1679 i 1737 roku, już wówczas właścicielami zamku byli książęta Anhalt-Köthen-Pless. Rezydencja po odbudowie była w stylu barokowym i miała już trzy skrzydła. Od 1846 roku zamek w Pszczynie należał do książąt Hochberg z Książa. Hochbergowie znacznie przebudowali zamek i jego wnętrza w latach 1870-76.
W czasie pierwszej wojny światowej w zamku mieściła się Wielka Kwatera Główna armii niemieckiej, po wojnie zamek znalazł się w granicach Polski. W czasie II wojny światowej zamek nie został zniszczony, ani rozgrabiony. Tuż po zakończeniu działań wojennych zapadła decyzja o utworzeniu muzeum.
Z zamkiem w Pszczynie była związana księżna Daisy (Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless), małżonka Hansa Heinricha XV, chociaż bardziej wolała zamek w Książu.
Co warto zobaczyć w Pszczynie, oprócz zamku? Na pewno trzeba zwiedzić ogromny park z wieloma atrakcjami, zajrzeć do Pokazowej zagrody Żubrów, z parku można przejść do skansenu – Zagroda Wsi Pszczyńskiej, Stajnie Książęce w Pszczynie, Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego. Koniecznie trzeba pospacerować po klimatycznej starej części Pszczyny. Niedaleko jest Zameczek Myśliwski Promnice, który należał do Hochbergów. Na wschód od zamku w Pszczynie, bardzo blisko jest Dolina Karpia, region godny uwagi.