Dobre wędki spinningowe

Spinning to jedna z metod wędkowania, szczególnie często stosowana do połowu drapieżników. Wymaga od wędkarza dobrych umiejętności i wyczucia, ale też odpowiedniego sprzętu. Właściwie dobrane wędki spinningowe pozwalają na skuteczne okiełznanie nawet silnej, drapieżnej ryby. W związku z tym muszą wyróżniać się pewnymi cechami, dzięki którym umożliwią połów nawet w trudnych warunkach. Jak zatem wybrać niezawodne wędki spinningowe? Czytaj dalej i dowiedz się, jakimi kryteriami należy kierować się podczas zakupów.

Co wyróżnia wędki spinningowe?

Wędkarstwo spinningowe polega na zachęceniu ryby do przynęty poprzez poruszanie nią w wodzie w określony sposób. To możliwe, jeśli wędkarz odpowiednio zarzuca przynętę i właściwie nią lawiruje. Do tego niezbędna jest wędka, która zapewni swobodę, pozwalając na energiczne rzuty na dalekie odległości. W związku z tym wędka musi być stosunkowo lekka, a jednocześnie stabilna. Jako że metoda spinningowa w założeniu służy do połowu drapieżników, sprzęt powinien być solidnie wykonany i niezawodny. Warto zauważyć, że kluczową umiejętnością w spinningu jest technika zarzucania przynęty. To właśnie wyróżnia przeznaczone do niego wędki – z reguły mają nieco większe przelotki. Dzięki temu tarcie między nimi a żyłką jest minimalne.

Jakie parametry wędki spinningowej są najważniejsze?

Problem z wędkami spinningowymi polega na tym, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu. Początkujący wędkarz zwykle nie ma do końca określonych preferencji w kwestii tego, na jakie okazy chce polować – inne parametry mają znaczenie w spinningu na szczupaka, a inne – np. na pstrąga. Na szczęście niektóre kryteria są dość uniwersalne i właśnie dlatego warto się nimi kierować, szczególnie przy wyborze pierwszego kija. Oto kilka najważniejszych aspektów:

jakość wykonania – przekłada się na wytrzymałość wędki;

 szybkie lub wolne ugięcie – zależy od tego, czy zamierzasz używać żyłki, czy plecionki;

– ciężar wyrzutu – to wartość określająca ciężar zestawu, który możesz zarzucić danym modelem wędki. Zbyt ciężki zestaw wiąże się z ryzykiem uszkodzenia kija, natomiast zbyt lekki nie zapewni odpowiedniego rzutu;

długość kija – ten parametr należy dobrać do miejsca i sposobu połowu. Inna długość sprawdzi się podczas wędkowania z brzegu, a inna – z łodzi.

Jak wybrać wędkę spinningową?

Wędki spinningowe mogą służyć nie tylko do połowu drapieżników, ale też innych, mniejszych okazów. Dobrze jest więc sprecyzować, jaka grupa ryb interesuje Cię najbardziej. Dzięki temu możesz dobrać prawidłowy model kija. Wyróżnia się następujące rodzaje spinningu:

– ultralekki,

– lekki,

– średni,

– ciężki.

W tym przypadku zasada jest dość prosta – ciężki spinning wykorzystuje się do połowu największych drapieżników, takich jak sumy. Ultralekki z kolei sprawdzi się przy polowaniu na okonie i pstrągi.

Najważniejsze jest to, aby nie oszczędzać na jakości wędki. Dobry sprzęt to nawet istotniejszy czynnik niż technika połowu, którą można swobodnie wyćwiczyć. Wybieraj zatem wędki spinningowe od cenionych na rynku producentów, polecanych wśród wędkarzy. Wytrzymałe i dopasowane do tej metody kije znajdziesz np. w e-sklepie Cal22 – to specjaliści w tej dziedzinie. Nie wahaj się poprosić o poradę, szczególnie jeśli wybierasz swoją pierwszą wędkę spinningową.