Pałac w Dąbroszynie

Dzieje Dąbroszyna (woj. Lubuskie, blisko Kostrzyna) datują się od XII wieku, kiedy to powstała osada, później wieś znajdująca się we władaniu templariuszy, joannitów, a później prywatnych właścicieli. Pałac w Dąbroszynie zbudowano pod koniec XVII wieku dla rodziny von Schöning, do której od 1640 roku należał majątek dąbroszyński. Jest to barokowy pałac zbudowany na planie prostokąta. W XVIII wieku pałac pierwszy raz przebudowano, zmieniając układ pomieszczeń, a na początku XIX wieku nadano im nowy wystrój.

Ostateczny kształt pałac uzyskał po przebudowie z 1851 roku, kiedy to dodano trzecia kondygnację, ponownie zmieniono układ pomieszczeń, a dach zmieniono z dwuspadowego na czterospadowy. Po kilku przebudowach pałac jest mieszanką stylu barokowego, neogotyku i klasycyzmu. Pałac w Dąbroszynie w dość dobrym stanie przetrwał II wojnę światową i czasy powojenne, kiedy to pałac był w posiadaniu PGR-u. Obecnie pałac należy do gminy i wystawiony jest do sprzedaży. Nie jest udostępniony do zwiedzania.

Obok pałacu znajduje się park z końca XVIII wieku, założony jako barokowy ogród francuski, już na początku XIX wieku zmieniony na park w stylu angielskim. Dzisiaj zaniedbany, ale zachowało się kilka pomników. Obok pałacu w Dąbroszynie stoi kościół z XVII wieku z mauzoleum rodziny von Schöning.

Dąbroszyn przylega do otuliny Parku Narodowego “Ujście Warty”, niedaleko mozna odwiedzic twierdzę Kostrzyn i pozostałości komandorii templariuszy w Chwarszczanach (kaplica) oraz zespół pałacowy w Kamieniu Wielkim (obecnie DPS).

Wyznacz trasę

Pałac w Dąbroszynie
Pałac w Dąbroszynie
Pałac w Dąbroszynie
Pałac w Dąbroszynie

Dabroszyn (woj lubuskie) Pawilon ogrodowy - światynia Cecylii z rzeźbą Chronosa
Pawilon ogrodowy – światynia Cecylii z rzeźbą Chronosa

Dabroszyn (woj lubuskie) sarkofag w Podziemiach kościoła
Sarkofag w Podziemiach kościoła w Dąbroszynie