Narty skiturowe – jak dobrać odpowiednie?

Turystyka górska nie jest Ci obca, ale szukasz czegoś, co bardziej zwiąże Cię ze sportem? W takim razie koniecznie powinieneś spróbować skituringu! Jazda na nartach połączona ze zdobywaniem szlaków i podziwianiem widoków, to atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu. Skituring nie jest jednak dla każdego. Jak właściwie się do niego przygotować? Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o narciarstwie skiturowym.

Dobre narty do skitouringu

Narciarstwo skitourowe – o co w tym chodzi?

Skitouring to narciarstwo połączone z turystyką górską, przy czym pojęcie narciarstwo można rozumieć bardzo szeroko. W narciarstwie skiturowym znaleźć można m.in. elementy jazdy biegowej, jak również zjazdowej. Skiturowcy nie skupiają się zatem na pokonaniu konkretnego stoku, ale raczej na eksploracji gór z wykorzystaniem jazdy na nartach. Nie wszędzie można dostać się szusując, dlatego narty skitourowe, czyli tzw. skitury, wyposażone są w ślizgające się nakładki, dzięki czemu w nartach można “chodzić”. W razie potrzeby foki można zdjąć, a następnie przestawić zapięcia i buty do jazdy, aby móc szusować. Brzmi przyjemnie, prawda? Dzięki temu możesz dostać się na szczyt nawet w ciągu jednego dnia.

Skitouring – dla kogo?

Narciarstwo skitourowe wymaga posiadania już pewnych umiejętności poruszania się na nartach, jak również po górach. Nie jest to zatem sport dla osób początkujących. Jeśli dotąd nie miałeś do czynienia z narciarstwem, to zacznij od podstawowej nauki jazdy. Musisz przyswoić narciarstwo biegowe jak również zjazdowe. Warto także pieszo wybrać się w wędrówkę po górach (początkowo może nie od razu w warunkach zimowych). Skitouring z pewnością to ciekawy wybór dla osób, które lubią aktywność fizyczną i jednocześnie chcą podziwiać piękne, górskie widoki. To także wybór dla odważnych.

Jak dobrać narty skiturowe?

W skitouringi liczą się nie tylko umiejętności, ale również odpowiedni sprzęt. Narty skiturowe są dość nietypowe, choć na pierwszy rzut oka możesz nie dostrzec różnicy w porównaniu z nartami przeznaczonymi do jazdy zjazdowej. Wystarczy jednak, że weźmiesz je do ręki, a na pewno poczujesz, że są znacznie lżejsze. Ponadto, główna różnica dotyczy wiązań i samych butów. Wyposażone są one w aż dwie możliwości. Pierwsza to podejście – buty mają ruchomą piętę charakterystyczną dla nart biegowych. Druga to zjazdy – buty są zablokowane, jak ma to miejsce w przypadku nart zjazdowych. Kluczowy element stanowią także wspomniane już foki. Przyczepia się je tylko w czasie podejścia,aby narty nie odjechały do tyłu. Foki pozwalają wejść na stok, nawet jeśli jest on dość stromy.

Co jeszcze będzie potrzebne do skitouringu?

Narty skiturowe czy foki to nie wszystko, czego potrzebujesz. Musisz wyposażyć się jeszcze w szereg dodatkowych elementów. Co się do nich zalicza? Będzie to przede wszystkim kask, kije skiturowe, gogle narciarskie oraz oczywiście buty skiturowe i wiązania. Opcjonalnie możesz również wyposażyć się w sprzęt naprawczy.

Skitouring to ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, który stanowi alternatywę dla narciarstwa. Nie jest to jednak rozrywka przeznaczona dla początkujących. Najpierw zatem opanuj wszystkie umiejętności związane z jazdą biegową i zjazdową. Do narciarstwa skiturowego musisz także przygotować się pod względem odpowiedniego wyposażenia.